W sercu Gdańska stworzyłyśmy miejsce, które stało się domem dla rodzin uchodźczych dla i miejscem dialogu między kulturami. Dom Międzykulturowy to przestrzeń, w której migranci i mieszkanki Gdańska mogli spotykać się, rozmawiać i uczyć od siebie nawzajem. Zainspirowana przez Khedi Alievę, uchodźczynię z Czeczenii, ta inicjatywa zrodziła się z potrzeby wzajemnego zrozumienia i budowania wspólnoty opartej na szacunku.
Projekt powstał z potrzeby wzmacniania wrażliwości międzykulturowej oraz budowania „mostów” między społecznościami, dzielonymi przez różne ideologie i lęki. Jego działania były zakorzenione w Gdańskim Modelu Integracji Imigrantów, łącząc obszary edukacji, kultury i społeczności lokalnych.
Inicjatywa miała na celu stworzenie miejsca, które sprzyja dialogowi, wzajemnemu zrozumieniu oraz wspólnemu funkcjonowaniu w różnorodnym środowisku miejskim. Projekt ten jest przykładem działania integracyjnego opartego na realnych potrzebach i doświadczeniach osób objętych ochroną międzynarodową.
Projekt był oddolna inicjatywa rodzin uchodźczych zrealizowana z ich zasobów własnych i dzięki wsparciu gdańskich partnerów instytucjonalnych, co umożliwiło nam realizację tej wizji.